Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci

20. 4. 2008

Když vám onemocní křeček, může to být i hodně vážné. Proto o svého křečka správně dbejte, protože potom je riziko nemoci daleko menší!

Jak poznat jestli je křeček nemocný?

Pokud o svého křečka dobře pečujete, je opravdu malá pravděpodobnost, že onemocní. Ale pokud váš křeček nemá chuť k jídlu, nebo v kožíšku najdete olysalá místečka už něco není v pořádku. Nebo pokud má křeček špinavou srst okolo ocasu, je jasné, že má průjem.

A tady jsou některé nejčastější příznaky nemocí:

Kýchání, podrážděné oči a nos, ze kterého teče

– může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, na osvěžovač vzduchu nebo leštěnku ve spreji. Ale může to být také nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu do druhé dne nebude lépe, odneste ho ke
zvěrolékaři.

Srst kolem ocasu velmi špinavá a třeba i vlhká

– váš křeček má průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže odneste křečka hned ke zvěrolékaři.

Olysalá místa v kožíšku

– může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou být příčinou roztoči. Veterinář vám dá přípravek, kterým je odstraníte.

Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči

– vašemu křečkovi něco uvízlo v lícní torbě. Odneste ho k veterináři!
Zkušenost chovatele (oteklá tvář): "křečkovi něco uvízlo v lícní torbě, bohužel už mu nepomohl ani veterinář, byl nejspíš příliš slabý."
Zkušenost chovatele (nechuť k jídlu): "křeček se neustále přesouval z hadru na podlahu krabice, nejspíš se
chtěl chladit, nic nejedl a stále jen spal, těžko se pohyboval. Veterinář mu píchl injekci a řekl, že je nachlazený, měla následovat injekce další den, křeček však bohužel zemřel."

Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý

– je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněný. Když ho necháte na klidném, teplém místě, měl by se za hodinu nebo za dvě vzpamatovat. Když ne, odneste ho ke zvěrolékaři.

Říznutí (křeček se pořezal o něco ostrého)

– přidejte kapku antiseptika k teplé vodě (převařte ji a nechte vychladnout) a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste křečka ke zvěrolékaři.

„Mokrý ocas“

- vyskytuje se většinou u mláďat (kolem odstavu), je to bakteriální onemocnění projevující se zapáchajícím průjmem (až je ocas mokrý), je nutné IHNED vyhledat veterináře a podat křečkovi antibiotika, jinak může uhynout i během 24 hodin. Je to onemocnění vyvolané stresem (např. brzký odstav od matky), je nakažlivé a náchylnost je dědičná (pokud křeček někdy v životě měl tuto nemoc a byl vyléčen, neměl by se používat k chovu!).
Nemocné zvíře je nutné oddělit, po vyléčení klec pořádně vydesinfikovat (např. Savo) a nechat nejlépe několik týdnů stát než se do ní dá nový křeček.

Zlomeniny

Zkušenost chovatele: "křeček nešťastně spadl a zlomil si nožičku. Nejlepší je jít okamžitě k veterináři, ten si s tím poradí. Pokud si toho nevšimnete, může křečkovi srůst nožička špatně a bude jí mít zdeformovanou."

Jak postupovat při léčení křečka?

Pokud máte podezření, že je váš křeček nemocný, nikdy neodkládejte návštěvu zvěrolékaře. On si s ním poradí ve většině případů lépe než vy. Přestože né vždycky křečka zachrání, může vám alespoň objasnit jeho nemoc a ujistit vás, že jste neudělal nic špatně, což je velmi důležité. Při převozu křečka k veterináři se vždy
postarejte o to, aby byl křeček v teple a měl dostatek čerstvé vody.

(Některé tyto informace jsou z int. serveru http://www.kralici.cz/krecci/pages.asp?f=zdravi)

Proto ještě jednou opakuji: DÁVEJTE NA SVÉHO KŘEČČÍHO KAMARÁDA OPRAVDU POZOR, STAREJTE SE O NĚJ JAK NEJLÉPE DOVEDETE A DÁVEJTE MU SVOU LÁSKU NAJEVO!